środa, 9 września 2020

Kielce - Dąbrowa

 


 Kaplicę, wówczas pod wezwaniem Matki Boskiej Pocieszenia, wybudowała około połowy XIX stulecia w rządowej wsi Dąbrowie miejscowa ludność. Inicjatorem budowy tej kaplicy, jak i pozostałych wzniesionych w tym samym prawie czasie, był ksiądz Józef Ćwikliński. Dąbrowa należała wówczas do kieleckiej parafii katedralnej i liczyła około 600 mieszkańców.

Od roku 1918 wieś przyłączono do parafii w Masłowie. Własna parafia powstała tu w roku 1981, ale fakt ten dla kaplicy trudno uznać za pomyślny. Zbudowano nowy, obszerny kościół, a stara kapliczka znalazła się w jego cieniu. Jednak dzięki zrozumieniu znaczenia architektury drewnianej dla naszego kulturowego dziedzictwa, wykazanym przez księdza proboszcza i parafian, kaplica nadal ma się dobrze. Wyznaczono jej rolę kaplicy przedpogrzebowej i została niedawno wyremontowana.

Kaplica stoi przy drodze, otoczona wieńcem starych lip, swoich rówieśniczek. Jest orientowana. Składa się z prostokątnej nawy, do której przylega nie wyodrębnione w bryle, trójbocznie zamknięte prezbiterium oraz dwie prostokątne przybudówki: od zachodu kruchta, od północy zakrystia.

Kaplica ma konstrukcję zrębową na kamiennej podmurówce. Dach jest tu krokwiowo - belkowy, dwupołaciowy, nad prezbiterium przechodzący w trójpołaciowy. Zakrystię nakrywa dach trójpołaciowy, kruchtę dwupołaciowy, a wszystkie pobite są gontem. Góruje nad nimi sześcioboczna wieżyczka sygnaturki, z baniastym, blaszanym hełmem.

Ściany szalowane są pionowo ułożonymi deskami, „z listwowaniem”. Na szczytach szalunek ułożony „w jodełkę”. Wnętrza są otynkowane i nakryte płaskim stropem. Stoi w niej ołtarz.


Tekst: Roman Mirowski

Źródło: Roman Mirowski, Drewniane kościoły i dzwonnice ziemi świętokrzyskiej, Regionalny Ośrodek Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego, Kielce 2002

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz