niedziela, 1 grudnia 2019

Szlak św. Szymona z Lipnicy

Tekst pochodzi ze strony: 
Parafii św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej

Do osady Lipnik, rozłożonej nad brzegami Uszwicy w I połowie XII wieku przybyli wędrowni mnisi- benedyktyni z Tyńca, przynosząc nową wiarę. Na miejscu gontyny pogańskiej wybudowano kościół. Od 1144 istnieje w Lipnicy parafia. Wtedy gdy żył św. Szymon na wzgórzu było miasto otoczone murami, tutaj, wokół kościoła, były łąki, będące częstym miejscem dziecięcych zabaw. Szymon Czasami odchodził od bawiących się dzieci, by wejść do kościoła na modlitwę, Według starych odań w kościele mieli zejść z tryptyku i przemówić do szymona świeci: Leonard, Florian i Wawrzyniec.

Szlak rozpoczyna swój bieg obok drewnianego kościoła pw. Św. Leonarda, gdzie usytuowana jest duża kolorowa tablica o wymiarach 120 cm x 180 cm przedstawiająca zdjęcie Lipnicy z lotu ptaka, na której naniesiona jest trasa zwiedzania szlaku. Obok tej tablicy umieszczono dwie ławki przeznaczone dla strudzonych turystów. Jest to miejsce, w którym istniała "ławeczka zakochanych", gdzie często w cieniu lip i modrzewi siadały pary młodych ludzi, by spoglądać w nurt rzeki, ale i na drewniany kościółek i marzyć o szczęśliwej przyszłości. Poszczególne obiekty na pętli szlaku, a jest ich 8, oznakowane są  tablicami informacyjnymi, w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. 

Na trasie szlaku znajdują się: 

  • Kościół św. Szymona z XV w. – pierwotne miejsce domu rodzinnego, później kościoła i studni. 
  • Budynek Izby Regionalnej- kiedyś szkoły parafialnej, do której chodził Szymon
  • Kościół św. Andrzeja, gdzie jest chrzcielnica przy, której Szymon był chrzczony i figura Pięknej Madonny, przed którą  Szymon się modlił. 
  • Ceramiczna figura Szymona wędrownego kaznodziei na dziedzińcu kościoła. 
  • Rynek i pomnik Szymona z 1913 r., który ufundowali swemu rodakowi Lipniczanie, miejsce gdzie mały Szymon sprzedawał pieczywo z ojcowskiego pieca, ale gdzie także rozdawał je ubogim. 
  • Dwór Ledóchowskich, tu mieszkały dwie święte siostry Urszula i Maria Teresa, które 5 wieków później naśladowały Szymona pomagającego najuboższym. 
  • Kolumna na wzgórzu przy drodze do Nowego Wiśnicza, miejsce przy którym Szymon odpoczywał w drodze do Krakowa, gdzie kierował ostatnie spojrzenia na rodzinny dom, który opuszczał na zawsze. Kościół św. Leonarda, do którego przychodził mały chłopiec Szymon, który jak opowiadają do dziś starzy mieszkańcy, rozmawiał ze Świętymi z głównego tryptyku.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz