niedziela, 1 grudnia 2019

Siostry Ledóchowskie

Błogosławiona Maria Teresa  Ledóchowska 

Urodziła się w Austrii, w Loosdorf 29 kwietnia 1863 r. jako pierwsze z dziewięciorga dzieci hr. Antoniego Ledóchowskiego i hr. Józefy Salis- Zizers. Uzdolniona artystycznie już w wieku 9 lat pisze pierwsze wiersze i maluje pierwsze obrazy. W 1883 r. przenosi się z rodziną do Polski i zamieszkuje w Lipnicy. Dwa lata później zapada na ospę. 


Od 1 grudnia 1876 r. była damą dworu książąt toskańskich w Salzburgu. Tam spotkała siostry pracujące na misjach i prawdopodobnie to zdecydowało o jej przyszłym życiu. 

9 maja 1891 r. opuszcza dwór w Salzburgu i rozpoczyna pracę dla misji, wydając czasopismo "Echo z Afryki". W 1894 r. zakłada stowarzyszenie świeckie "Sodalicja św. Piotra Klawera dla misji afrykańskich i dla oswobodzenia niewolnictwa", które w 1897 r. przekształciła w żeńskie zgromadzenie zakonne "Siostry Misyjne św. Piotra Klawera". Działa dla misji na zapleczu organizując wykłady, odczyty, wydając czasopisma, katechizmy i modlitewniki, które w większości wysyłała do Afryki (ponad 12 mln książęk w 257 językach afrykańskich, a także szaty i naczynia liturgiczne a nawet wyposażenie kościołów).

Zmarła 6 lipca 1922 r. w Rzymie. W 1975 r. została ogłoszona błogosławioną. 16 maja 1976 roku w Lipnicy Murowanej odbyły się uroczystości beatyfikacyjne z udziałem ówczesnego Ks. Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, Ks. kard. Karola Wojtyły. Dzieło bł. Marii Teresy kontynuują Siostry Misyjne św. Piotra Klawera w 25 krajach świata.


Błogosławiona Urszula Ledóchowska 


Błogosławiona Urszula urodziła się 17 kwietnia 1865 w Loosdorf /Austria/ i otrzymała imię Julia. Od wczesnego dzieciństwa wyróżniała się pogodnym usposobieniem i wieloma uzdolnieniami: posługiwała się 5 językami, grała na fortepianie i cytrze, umiała również pływać oraz jeździła konno i na łyżwach. W 18 roku życia przybyła z rodzicami do Lipnicy.

Po trzech latach wstąpiła do klasztoru sióstr Urszulanek w Krakowie. Uroczystą profesję złożyła 26 kwietnia 1889 r. Była nauczycielką i troskliwą wychowawczynią: przez wiele lat prowadziła internat dla studentek. W 1920 r. zakłada w Pniewach k/ Poznania zgromadzenie zakonne Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. W 1938 r. odwiedziła Lipnicę aby uczestniczyć w uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę ochronki dla dzieci. Umiera 29 maja 1939 roku w Rzymie.

20 czerwca 1983 r. w Poznaniu, papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Urszuli Ledóchowskiej. Była to pierwsza beatyfikacja w Polsce. W 1989 r. w 50 rocznicę śmierci bł. Urszuli jej doczesne szczątki sprowadzono do kraju i po wędrówce m.in. przez Loosdorf, Zakopane, Nowy Sącz, Lipnicę Murowaną, Bochnię i Kraków złożono w Pniewach.

20 czerwca 1983 w Poznaniu Jan Paweł II beatyfikował matkę Urszulę, a 18 maja 2003 w Rzymie kanonizował. 


Autor tekstu: Michał "Wittkacy"Witkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz