niedziela, 6 stycznia 2008

Lipnica Murowana - kościół


Kościół pw. Św. Leonarda z k. XV w. został w 2003 roku wpisany na prestiżową listę UNESCO. W XVII w. dobudowano podcienia- soboty, w 1837 r. wykonano obecny portal zachodni. Strzeliste dachy kościoła, zadaszenia i ściany elewacji bocznych i wschodniej pokryte są  gontem. W wejściu południowym zachowany jest gotycki portal z nadprożem wyciętym w trójliść z oślim grzbietem.

[EN] The Church of St Leonard was built at the end of the 15th century. From this date have survived parts of the polychrome decoration stencilled on the ceiling of the nave. The church was situated outside the defensive wall of the township and had the function of a cemetery church, a function that it still fulfils. It has been renovated many times, but this has not significantly affected its form or spatial arrangement


więcej zdjęć z Lipnicy: https://photos.app.goo.gl/ea3pDPqanWLrNXzX6

Choć Pogórze Lipnicko-Wiśnickie obfituje w perły krajobrazu: to tu znajduje się zamek w Wiśniczu, dworek Koryznówka, Kamienie Brodzińskiego oraz zabytki Rajbrotu. Jednak to niewielki kościółek św. Leonarda jest absolutną perłą regionu.

To, że znajdzie się na liście UNESCO było "oczywistą oczywistością".


Został na nią wpisany wraz z innymi drewnianymi kościołami, w roku 2003.

Kościół zbudowano prawdopodobnie pod koniec XV wieku, na miejscu wcześniejszej świątyni. Jednak według miejscowej tradycji pochodzi on z roku 1143 lub 1203 - taką datę można odczytać na północno-wschodniej ścianie prezbiterium - i stoi na miejscu dawnej pogańskiej gontyny, z której ponoć pochodzi tzw. słup Światowida, wspierający z tyłu ołtarz św. Leonarda.



W XVII w. dobudowano podcienia- soboty, w 1837 r. wykonano obecny portal zachodni. Strzeliste dachy kościoła, zadaszenia i ściany elewacji bocznych i wschodniej pokryte są  gontem. W wejściu południowym zachowany jest gotycki portal z nadprożem wyciętym w trójliść z oślim grzbietem.

Strop i ściany we wnętrzu kościoła pokrywają polichromie pochodzące z różnych okresów. Cennym średniowiecznym zabytkiem należącym do wyposażenia kościoła jest płaskorzeźba przedstawiająca zaśnięcie Najświętszej Marii Panny z końca XIV w.

Na uwagę zasługuje także barokowa ambona z 1711 r. i rzeźby grupy Ukrzyżowania umieszczone na belce tęczowej. Wyposażenia dopełniają barokowe obrazy z XVIII w. i barokowo-ludowe świeczniki. Pod posadzką nawy znajduje się krypta grobowa rodziny Ledóchowskich, dawnych właścicieli Lipnicy. 

Wśród cennego wyposażenia odnajdziemy: rzadki feretron procesyjny z płaskorzeźbą Trójcy Świętej i pozytyw szkatulny (do dziś grający).

W Niedzielę Palmową (Lipnica znana jest z największych palm wielkanocnych) panuje tu prawdziwy tłok. W innych terminach bardzo spokojne miejsce- oddalone od wsi, ładnie położony nad rzeką Uszwicą- nic dziwnego że św Szymon uznał to miejsce za doskonałe do modlitwy i medytacji.

Kościół znajduje się na liście UNESCO, szlaku architektury drewnianej oraz na lokalnym szlaku świętego Szymona. 

Kościół znajduje się nad rzeczką Uszwicą. Kościół zbudowano prawdopodobnie pod koniec XV wieku, na miejscu wcześniejszej świątyni. Jednak według miejscowej tradycji pochodzi on z roku 1143 lub 1203 - taką datę można odczytać na północno-wschodniej ścianie prezbiterium - i stoi na miejscu dawnej pogańskiej gontyny.


Z: drewniana.malopolska
Kościół pw. Św. Leonarda z k. XV w.; jednonawowy, konstrukcji zrębowej; wnętrze: cenna polichromia z k. XV-XVIII w.; tryptyki z XV-XVI w.; obiekt został w 2003 roku wpisany na prestiżową listę UNESCO. W XVII w. dobudowano podcienia- soboty, w 1837 r. wykonano obecny portal zachodni. Strzeliste dachy kościoła, zadaszenia i ściany elewacji bocznych i wschodniej pokryte są  gontem. W wejściu południowym zachowany jest gotycki portal z nadprożem wyciętym w trójliść z oślim grzbietem. Strop i ściany we wnętrzu kościoła pokrywają polichromie pochodzące z różnych okresów. Cennym średniowiecznym zabytkiem należącym do wyposażenia kościoła jest płaskorzeźba przedstawiająca zaśnięcie Najświętszej Marii Panny z końca XIV w., przechowywana czasowo na plebanii. Na uwagę zasługuje także barokowa ambona z 1711 r. i rzeźby grupy Ukrzyżowania umieszczone na belce tęczowej. Wyposażenia dopełniają barokowe obrazy z XVIII w. i barokowo-ludowe świeczniki. Pod posadzką nawy znajduje się krypta grobowa rodziny Ledóchowskich, dawnych właścicieli Lipnicy. kościół znajduje się na szlaku świętego Szymona.
W Niedzielę Palmową panuje tu prawdziwy tłok. W innych terminach bardzo spokojne miejsce- oddalone od wsi, ładnie położony- nic dziwnego że św Szymon uznał to miejsce za doskonałe do modlitwy i medytacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz