czwartek, 19 grudnia 2019

Drewniane kościoły Małopolski i Podkarpacia na liście UNESCO

Wśród 800 polskich kościołów drewnianych wpisanych do rejestru zabytków kościoły południowej Małopolski i Podkarpacia stanowią wyjątkową enklawę usytuowaną na styku dwóch kultur: rzymsko-katolickiego Zachodu i prawosławnego Wschodu. 
W roku 2003 zostały wpisane na listę UNESCO. 

Kościół w Bliznem  (2011)

Kolejne trzy, nominowane do tej listy, nie zostały na razie na nią wpisane, najprawdopodobniej z powodu wieku. są  młodsze... Ale czy mniej wartościowe? Oceńcie sami. 

Trzy nominowane kościoły to: 


Z nominowanych największą atencją darzę kościół w Lachowicach- nie widziałam jeszcze tak spektakularnych sobót!

Z kościołów uhonorowanych wpisem, urzeka urodą kościół św. Leonarda w Lipnicy oraz zniewalające polichromie w Binarowej.

Drewniane kościoły Małopolski i Podkarpacia

grupa cennych historycznie i ciekawych architektonicznie drewnianych kościołów najczęściej konstrukcji zrębowej, z których najstarsze pochodzą z XIV wieku (za najstarszy uważa się kościół w Haczowie z 1388 roku). 

Zachowały się w dobrym stanie do czasów współczesnych i stanowią drugie najstarsze tego rodzaju skupisko drewnianych świątyń w Europie, zaraz po norweskich kościołach klepkowych tzw. stavkirke. 

Na liście UNESCO znalazły się następujące obiekty:
  • Blizne - doskonale zachowana substancja architektoniczna, niezwykle bogate wyposażenie ruchome, unikatowy zespół malowideł ściennych o wybitnych walorach artystycznych oraz unikalne otoczenie- m.in. zespół XIX w. zabudowań plebańskich.
  • Haczów - najstarszy, największy i najlepiej zachowany gotycki kościół drewniany konstrukcji zrębowej w Europie, praktycznie nie zmieniony pod względem konstrukcyjnym, z bogatym wystrojem malarskim i rzeźbiarskim; czytelne nawarstwienia form architektonicznych i dekoracyjnych od XV do XIX w.
  • Sękowa
  • Dębno Podhalańskie - tu serialowy Janosik brał ślub. Przynajmniej w jednej scenie.
  • Lipnica Murowana
  • Binarowa - olśniewające polichromie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz