wtorek, 13 stycznia 2009

Rdzawka - kościół zbójecki na stokach Piątkowej

https://www.geocaching.com/geocache/GC38Y3B
49°34'34"N 19°56'22"E 
Uwaga na dzieci i psy! położony tuż przy ruchliwej Zakopiance


Więcej zdjęć: https://photos.app.goo.gl/px5gQgxU2sHio7W8A


Jadąc zakopianka z Chabówki w stronę Nowego Targu, pod Piatkowa (714 m n.p.m.) mija sie drewniany kościół ukryty w kepie drzew. Wiadomo, ze powstal w 1757 r., ale przez kogo zostal wzniesiony i dlaczego tak daleko od ludzkich siedzib? Bywa nazywany kosciólkiem na Piatkowej, w Rdzawce lub po prostu "u krzyza". Formalnie kosciól pw. sw. Krzyza jest filia parafii w Chabówce.

Wedlug legendy ufundowal go zamozny kupiec w miejscu, gdzie napadniety przez zbójników, wzywajac pomocy Bozej, zostal cudownie ocalony. Zbójnicy rzeczywiscie mogli upodobac sobie rejon Piatkowej, bowiem latwo tu bylo zaskoczyc kupiecka karawane pnaca sie mozolnie pod góre.

Po drugiej stronie ruchliwej szosy bije zródlo zwane Pocieszna Woda. Uwaza sie, ze jego woda ma uzdrawiajaca moc, leczaca zwlaszcza schorzenia oczu i nóg. Na takich obszarach czesto powstawaly kapliczki i miejsca kultu, wiec moze swiatynia ma zwiazek z cudownym zródelkiem? Jedno jest pewne - warto zatrzymac tu samochód i przez chwile oddac sie zadumie, podziwiajac rozlegla panorame Beskidów z wyraznie dominujaca nad nimi Babia Góra.

Przed kilkunastu laty budynek częściowo splonal w wyniku podpalenia, lecz zostal pieczołowicie odbudowany. Z zewnątrz jest oszalowany deskami. Otaczaja go soboty, czyli szerokie okapy, pod którymi chronili sie wierni oczekujacy na niedzielne nabożeństwo nieraz od sobotniego wieczoru. Do sciany prezbiterium przylega kaplica ze scena ukrzyżowania. Rosnace obok kosciólka stare lipy maja ponad 200 lat.

Dwa razy do roku odbywaja sie tu uroczystosci odpustowe - Swieto Znalezienia Krzyza Swietego w maju oraz Podwyzszenia Krzyza Swietego w czerwcu, obchodzone w najblizsza niedziele po przypadajacym na dzien powszedni swiecie. W kazda niedziele po mszy sw. na zyczenie kierowców swieci sie tu pojazdy mechaniczne.

Kościół pw. Św. Krzyża "na Obidowej" z II. poł. XVIII w.; odbudowany po pożarze w 1994 r.; jednonawowy, konstrukcji zrębowej; we wnętrzu polichromia wzorowana na oryginalnej wykonana współcześnie. Na zewnątrz świątynię otaczają częściowo podcienia (soboty). Od północy i od zachodu znajdują się otwarte kruchty zwieńczone falistymi szczycikami. Ściany i stropy świątyni w 1901 r. ozdobione zostały polichromią zakonserwowaną i wzbogaconą nowymi elementami w 1975 r. Autorem programu renowacji i projektu nowej polichromii był Józef Furdyna. Polichromia uległa zniszczeniu w czasie pożaru. Wyposażenie wnętrza skromne:- późnobarokowe ołtarze- rzeźba Chrystusa na krzyżu w półkoliście wykrojonej tęczy- na południowej ścianie wczesnobarokowe retabulum ołtarzowe z XVII w. z manierystyczną snycerką- w lewym ołtarzu przy tęczy rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem- w ołtarzach obrazy św. Franciszka i św. Mikołaja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz