Niewątpliwie austeria sławkowska jest najpiękniejsza spośród zachowanych do dzisiejszych czasów. Jej usytuowanie i architektura dają najpełniejsze wyobrażenie o budownictwie i sztuce ciesielskiej w przedrozbiorowej Polsce. Budynek stanowi klasyczny przykład drewnianej staropolskiej karczmy. Został wzniesiony lub wyremontowany w 1781 roku, o czym świadczy data wyryta na stragarzu.
Posiada konstrukcję zrębową. Zbudowany został na planie litery "T". W części frontowej po lewej stronie przejazdowej sieni znajdują się izba szynku i kuchnia, a po prawej alkierz, komora i kantorek. Ta część budynku przykryta jest pobitym gontem dachem polskim łamanym, który, wsparty od Rynku na sześciu kamiennych filarach (wcześniej na drewnianych słupach), tworzy podcienie. W bramie frontowej zastosowano psy z wypustkami w kształcie wałków, na których wyrżnięto rozetki, ponadto górną część odrzwi ozdobiono kołkowaniem i nacinaniem elementów konstrukcyjnych. Część tylna- wozownia i stajnia- podzielona została wzdłuż na trzy części za pomocą profilowanych słupów z zaś trzałami. Do niej również wiedzie ozdobna brama wjazdowa. Całość przykrywa dwuspadowy dach. Obiekt ma powierzchnię 380 metrów kwadratowych. Historia karczmarstwa sławkowskiego jest starsza niż samo miasto. Już w kronice Jana Długosza odnajdujemy informację, iż w 1220 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż uposażył klasztor Świętego Ducha w Prądniku pod Krakowem dochodami z karczem sławkowskich. Wiadomość ta jako pierwsza potwierdza nie tylko istnienie Sławkowa w początkach XIII wieku, ale również zaś wiadcza o prężnym ośrodku wymiany handlowej i funkcjonowaniu co najmniej dwóch tego typu obiektów. Jakkolwiek budynek Austerii w obecnym kształcie pochodzi z roku 1781, to jednak przyjąć należy za pewnik, że zabytek ten sięga czasów o wiele wcześniejszych i że w ciągu wieków był wielokrotnie przebudowywany. <br />
<br />Do 1939 roku Austeria nie tylko przyjmowała gości, ale też żyła życiem Sławkowian i mieszkańców okolicznych wiosek, którzy urządzali w niej chrzciny, wesela i stypy. W niedziele i święta izba karczemna rozbrzmiewała muzyką i hucznymi zabawami, była też miejscem spotkań lokalnych organizacji społeczno-politycznych. Po wojnie karczma pełniła przeróżne funkcje- od mieszkalnej do kulturalno-oświatową i muzealnej. W 2003 roku Austeria Miejska została wydzierżawiona prywatnej firmie ze Sławkowa, która przywróciła budynkowi jego dawną funkcję. Znów zaprasza w swe wiekowe progi wszystkich strudzonych podróżnych oraz tutejszych mieszkańców, proponując wyśmienite jadło i najprzedniejsze napitki w niepowtarzalnej atmosferze zabytkowych wnętrz.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz