Klucze na plebanii. Msze św. w niedziele o 7,30 i 10,30 - dane z 2006 r.
Kościół św. Jacka wybudowany w 1894 r. Jest to odnowiona (w 1965 r.) świątynia jednonawowa, z prezbiterium i dobudowaną od północy zachrystią, nawą oraz wieżą. Postawiono ją, zgodnie z tradycyjnymi zasadami, na miejscu spalonego, zbudowanego z drzewa jodłowego, piętnastowiecznego kościółka.
Kościół jest orientowany. Dach dwukalenicowy, kryty gontem.
Na szczególną uwagę zasługuje wieża (konstrukcji słupowo ramiennej)- jej zwieńczenie bowiem jest unikatowe - niespotykane nigdzie indziej w tej części Polski !!!
Izbica wieży jest ośmioboczna, z również ośmiobocznym ostrosłupowym hełmem krytym gontem. Z czterech stron przylegają małe wieżyczki- co również jest rzadkością w budownictwie drewnianym
Wnętrze- XIX wieczna polichromia. Szczególnie ciekawe s.a. dwa ołtarze boczne, późnorenesansowe (XVII w.). W okresie reformacji (XVI w.) kościół (jeszcze poprzednia świątynia) został zamieniony na zbór kalwiński
- Warto wspomnieć iż Palczowice były jednym z prężniejszych ośrodków reformacji w Małopolsce
- Obok kościoła dawny zespół folwarczny z ogrodem, budynkami czworaków i domkiem ogrodnika z 1 połowy XIX wieku.
- Przed II Wojną Światową na terenie Palczowic znajdowało się lotnisko wojskowe, na którym stacjonowała 23 eskadra obserwacyjna grupy 'Bielsko', należącej do Armii Kraków, dowodzona przez por. obs. Władysława Rewakowicza.
- Nad pobliskimi stawami mają swoje miejsca lęgowe ślepowrony- to bodaj największa kolonia lęgowa w Polsce!- ponad 300 par!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz