Kościół pw Znalezienia Krzyża Świętego został wybudowany w XIX wieku na miejscu poprzedniej XVI wiecznej świątyni. W XX wieku dobudowano dwie kaplice boczne. Kościół dzisiejszy jest orientowany, składa się z prezbiterium, nawy i wieży. Ciekawostką jest zamknięcie prezbiterium ścianą płaską- rozwiązanie rzadko spotykane, najprawdopodobniej zapożyczone z kościołów podhalańskich. Do prezbiterium przylega zachrystia, a od południa niewielka kruchta. Nawa, znacznie szersza od prezbiterium, dodatkowo posiada dwie symetryczne kaplice boczne. Całość pokrywa jednokalenicowy dach kryty blachą. Jego szerokość odpowiada szerokości nawy, także nad prezbiterium występuje szeroki okap. Wieza, konstrukcji słupowej, posiada pozorną izbicę i barokowy chełm kryty blachą.
Nawę nakrywa strop płaski, który w prezbiterium przechodzi w pozorne sklepienie kolebkowe. Portal wejściowy nawy wycięty w kształt oślego grzbietu. Warto zwrócić uwagę na pięknie wyrzeźbioną belkę tęczową. Ściany i strop pokrywa polichromia ornamentalna i figuralna z XIX wieku. Na stropie nawy wielkie przedstawienie Sadu Ostatecznego, a na stropie prezbiterium Przemienienie Pańskie.
Przy kościele stoi współczesna dzwonnica. Warto zwrócić uwagę na cmentarz, gdzie m.in. spoczywają Tetmajerowie, właściciele wsi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz