piątek, 29 czerwca 2018

Kaplica Jaszczurówka





Uważana jest za jeden z najbardziej typowych przykładów stylu zakopiańskiego i najpiękniejszą sakralną budowlą drewnianą pod Tatrami obok Starego Kościółka przy zakopiańskiej ulicy Kościeliskiej. Jej architektura o konstrukcji zrębowej na wysokiej kamiennej podmurówce, ze stromym łamanym dachem zwieńczonym delikatną sygnaturką, wkomponowuje się w głęboką zieleń świerkowego lasu na zboczach Jaszczurówki. Wnętrze kaplicy ozdobione jest witrażami projektu Stanisława Witkiewicza Ojca. Obiekt wznosili góralscy cieśle pod kierunkiem Aureliana Blachy, który był prawdopodobnie projektantem ołtarza głównego. Po obu stronach rzeźbionego, drewnianego ołtarza, znajdują się kolorowe witraże, z prawej Matka Boska Częstochowska z herbem Polski, z lewej Matka Boska Ostrobramska z herbem Litwy. Ołtarze boczne autorstwa ludowego rzeźbiarza Józefa Janosa z Dębna wstawiono w 1954 roku. Będąc na Jaszczurówce warto udać się na wycieczkę na nieodległą Rusinową Polanę w Tatrach, gdzie znajduje się urokliwa kaplica Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr.




Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z pocz. XX w.; zbudowana w stylu zakopiańskim wg projektu S. Witkiewicza; liczne elementy zdobnictwa podhalańskiego. Kaplicę nazywaną "witkiewiczowska" wzniesiono w konstrukcji zrębowej na podmurówce z głazów granitowych. 

Budowla składa się z prostokątnej nawy i węższego prezbiterium zakończonego ścianą prostą. Od południa i zachodu wokół nawy biegną arkadowe podcienia. Otwarta więźba dachowa we wnętrzu jest bogato zdobiona. Ściany i sklepienie kaplicy oszalowano deskami. W oknach w prezbiterium umieszczone zostały witraże wykonane według projektu Witkacego. Ołtarz główny w formie frontowej ściany chaty góralskiej wykonany został w Zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego. Na ścianie tęczowej znajdują się rzeźby-kapliczki (1954 r.). Ponadto warto zwrócić uwagę na: malowane na szkle stacje Drogi Krzyżowej z 1954 r. i drewniany żyrandol wykonany w czasie II wojny światowej.

GPS:N49.28458 E20.00115  | 
Położenie: Przy wjeździe do Zakopanego od strony Bukowiny Tatrzańskiej. Po prawej (Północnej) stronie, na wzgórzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz