wtorek, 23 sierpnia 2011

Czarna - dawna cerkiew

Więcej zdjęć: https://photos.app.goo.gl/cvpPAtOMm34cKm3l2

Świątynia usytuowana jest we wschodniej części wsi, na pn.-zach. od rozwidlenia dróg biegnących do Czarnej Dolnej i Ustrzyk Dolnych (bezpośredni dojazd do cerkwi drogą do Czarnej Dolnej). Położona w nieznacznym oddaleniu od zabudowy mieszkalnej, na stoku wzgórza, łagodnie opadającym na południe i zachód. Prezbiterium zwrócona na pn.- wsch. 

Teren na którym znajduje się cerkiew ogrodzony jest częściowo drewnianym płotem z kamiennymi, murowanymi słupkami, częściowo siatką drucianą, tworząc plan zbliżony do prostokąta. W obrębie ogrodzenia, wokół cerkwi pozostałości starodrzewia oraz dawnego cmentarza (kamienne nagrobki i krzyże). W pd.-zach. Narożniku znajduje się drewniana dzwonnica, w części pd.- wsch. drewniana kapliczka. Za ogrodzeniem, powyżej cerkwi, nowy, obszerny cmentarz.

Cerkiew jest jednym z nielicznych reprezentantem nurtu klasycyzującego drewnianej architektury cerkiewnej, do którego na tym terenie włączyć należy jeszcze cerkiew w pobliskiej miejscowości Rabe. Zmiany stylowe w architekturze cerkwi są  powierzchowne. Świątynię wzniesiono w tradycyjnej formie i rozwiązaniach konstrukcyjnych z dodaniem jedynie dekoracji o aktualnych w czasie budowy znamionach stylowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz