tekst: polska-niezwykla.pl
Kościół w Niechłoninie wzniesiono w 1757 r. z fundacji wojewody mazowieckiego K. Rudzińskiego. Zwrócony jest prezbiterium na północ.
Jest konstrukcji zrębowej, wzmocnionej lisicami, z zewnątrz oszalowany, z dachami krytymi blachą. Nawa jest prostokątna, prezbiterium węższe, zamknięte trójbocznie. Do nawy od południa dobudowana została kruchta główna, od wschodu kruchta boczna. Zakrystia wydzielona jest w zamknięciu prezbiterium. Nad nawą i prezbiterium mieszczą się oddzielne dachy dwuspadowe. Na kalenicy znajduje się ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę obita blachą z ostrosłupowym daszkiem zwieńczonym krzyżem.
Jest to świątynia jednonawowa, przekryta stropem płaskim. Wyposażenie wnętrza: ołtarz główny z czasów budowy świątyni z obrazami współczesnymi, ołtarze boczne z XIX w.
Przy kościele stoi jednokondygnacyjna, drewniana dzwonnica wzniesiona w XVIII w. Jest ona konstrukcji słupowej, wzmocnionej ryglami i zastrzałami, z zewnątrz oszalowana, z dachem krokwiowym, krytym blachą. Wzniesiona została na rzucie kwadratu o boku 4,70 m. W górnej części każdej ściany mieszczą się po dwa prostokątne otwory dzwonowe. Dach jest namiotowy, zwieńczony sterczyną.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz