Kościół parafialny p.w. Św. Jakuba Apostoła w Więcławicach sięga początkami 1340 roku. Kościół jest zbudowany z drzewa modrzewiowego, na podmurówce, jednonawowy, w stylu barokowym.
Ostatnia gruntowna przebudowa i konserwacja była przed rokiem 1757, w którym to, dokonano konsekracji obecnego budynku. W 1868 roku zmieniono bryłę kościoła poprzez dobudowanie zakrystii od strony południowej. W kościele znajdują się trzy ołtarze rokokowe, z połowy XVIII w.
W ołtarzu głównym widnieje obraz św. Jakuba Apostoła., pierwszego patrona parafii, w górnej części ołtarza obraz św. Tekli, po bokach figury św. Piotra, św. Pawła, św. Stanisława Biskupa i św. Wojciecha, oraz 4 relikwiarze.
Prawy ołtarz boczny poświęcony jest św. Izydorowi Oraczowi (obraz 1 poł. XVII w.), który jest drugim patronem parafii, u góry ołtarza obraz św. Walentego, w dolnej części św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Lewy ołtarz boczny poświęcony jest Matce Bożej. Obraz przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem w metalowej koszulce, w górnej części ołtarza obraz św. Józefa, w dolnej św. Stanisława Kostki (z przed 1630 r.) z napisem, że w 1678 r. obronił cudownie parafię więcławicką od dżumy.
Po obydwu stronach ołtarzy bocznych znajdują się barokowe (sprzed 1773 r.) figury świętych jezuickich: Ksawery oraz Alojzy przy ołtarzu prawym i Ignacy Loyola oraz Stanisław Kostka przy ołtarzu lewym. Na belce tęczowej, między pilastrami Grupa Ukrzyżowania: rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, styl późnobarokowy (XVII w.) oraz późnogotyckie rzeźby; Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty (XV/XVI w.).
W kościele można podziwiać nadal używane podczas liturgii gotyckie, barokowe i rokokowe ornaty oraz inne cenne sprzęty liturgiczne, jak późnogotycka Monstrancja lub późnobarokowy relikwiarz św. Stanisława Biskupa (z 1787 r.).
Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z 1846 r., o konstrukcji słupowej oraz nagrobek Hieronima Eustachego i Anny Kihttlów, dziedziców dóbr Wilczkowice i Masłomiąca, kamienny, w kształcie sarkofagu z urną, postawiony w 1806 r. Na dawnym cmentarzu przykościelnym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz