Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny położony na Górze Św. Justa zbudowany został lub gruntownie odnowiony w XVII w., powiększony w XVIII w. Według tradycji wzniesiono go na miejscu legendarnej pustelni Św. Justa.
Jest to niewielka, drewniana budowla wzniesiona w konstrukcji zrębowej, oszalowana, z kruchtą konstrukcji słupowo-ramowej. Składa się z prostokątnej nawy poprzedzonej przedsionkiem i węższego, zamkniętego wielobocznie prezbiterium z dobudowaną, niewielką zakrystią. Dach nad korpusem kościoła blaszany, dwuspadowy, jednokalenicowy. Dach nad kruchtą osobny, dwuspadowy z wieżyczką kształtu barokowego z latarnią. W szczycie nawy zachowane dawne zadaszenie na sygnaturkę. Wnętrze nakrywają stropy płaskie. Wyposażenie barokowe. Ołtarz główny z XVII w. z XVI- wiecznym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej (Juściańskiej) oraz ludowo-barokowy obraz Św. Justa z 1677 r.
Szczególnie piękne jest wnętrze- i nie chodzi tu o obrazy, które są - Chociaż święte i stare- niezbyt olśniewające (delikatnie mówiąc), jednakże takich ścian nie widziałam nigdzie. Budowane na zrąb z potężnych bali i ... bielone roztworem mąki żytniej, tak jak bielono w czasach powstawania kościoła. Renowacja wymagała znalezienia receptury i osoby, która podjęłaby się remontu ścian starodawną metodą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz