https://www.geocaching.com/geocache/GC4BHHX
O najstarszych kolejnych kościołach parafii brzeźnickiej nic zgoła nie wiemy. Obecny, pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa zbudowany został w 1632 roku, a więc po likwidacji parafii brzeźnickiej przez biskupa Piotra Gamrata (1539) i przyłączeniu jej jako wikarii wieczystej do prepozytury w Wiśniczu Starym, którą była aż do roku 1783.
Kościół św. Piotra i Pawła św. Stanisława Biskupa w Brzeźnicy pochodzi z 1632 roku. W 1892 roku został rozbudowany poprzez przedłużenie nawy i dobudowę kruchty bocznej.
Jest to obiekt drewniany, utrzymany w tradycji późnogotyckiego drewnianego budownictwa sakralnego Małopolski. Ma zrębową konstrukcję oszalowanych ścian i dachy siodłowe o stromych, pobitych blachą połaciach z neogotycką wieżyczką na sygnaturkę. A składa się z jednoprzestrzennego korpusu o dwóch niewielkich przedsionkach i węższego odeń, prezbiterium z zakrystią. Prezbiterium zamknięte trójboczne z zakrystiami na osi i boku. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z wieżyczką na sygnaturkę, zwieńczoną smukłym, blaszanym hełmem stożkowym z latarnią.
Nakryte stropami jego wnętrza zdobi polichromia figuralna i ornamentalna autorstwa Aleksandra Miklasińskiego z 1899 roku. Na ich wyposażenie składają się: późnobarokowy ołtarz główny, wykonany przez Piotra Korneckiego z Bochni z 1776 roku, w którym znajduje się obraz św. Stanisława namalowany przez Marię Artwińską w roku 1915, trzy młodsze o dziesięć lat ołtarze boczne i ambona oraz siedemnastowieczne organy. Najstarszymi zabytkami dawnej sztuki są w nim kamienna późnogotycka chrzcielnica z początków XVI wieku oraz pełen ekspresji krucyfiks z tego samego czasu.
Wewnątrz XVII wieczne organy, polichromia figuralna i ornamentalna z 1899 roku. Ołtarz główny z roku 1776, trzy ołtarze boczne i ambona z roku 1777 są późnobarokowe. Chrzcielnica kamienna gotycko-renesansowa z XVI wieku.
Kościołowi towarzyszy wolnostojąca dzwonnica z końca XVIII wieku o słupowej konstrukcji pochyłych ścian, zwieńczona otwartą na wszystkie strony pseudoizbicą nakrytą łamanym daszkiem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz