niedziela, 19 stycznia 2020

Bobrek - spichlerz


Spichlerz folwarczny w Bobrku wzniesiony w 1779 r. w czasie gdy wieś należała do rodziny Wielopolskich. Obiekt o cechach budownictwa ludowego wzorowany na śląskich spichlerzach folwarcznych. Swoją pierwotną funkcję pełni nieprzerwanie do dzisiaj. Spichlerz drewniany, wzniesiony w konstrukcji zrębowej, na planie wydłużonego prostokąta, szerokofrontowy, dwutraktowy, dwukondygnacyjny, nakryty wysokim dachem czterospadowym. Między kondygnacjami poprowadzony, szeroki, nadwieszony nad ścianami parteru, fartuch. Dach i fartuch pokryte gontami, na których dodatkowo położona jest papa. Stropy belkowe nagie. Odrzwia masywne, prostokątne, w górnych częściach zdobione "psami", wypustami w kształcie kolistych wałków oraz dekoracją w postaci cyrklowych rozet. Na portalu zachodnim data budowy 1779 i nieczytelna inskrypcja. Na osi spichlerza sień, po jej bokach po dwie lokalności. W sieni schody na piętro. 

PLUSY: hmmm.. niedaleko pałac w ruinie całkiem ciekawy, choć niedostępny. Spichlerz z pewnością drewniany, niestety więcej nie zauważyłam, bo...
MINUSY: brak dojscia- teren prywatny. Można oglądać z drogi lub ścieżki. Trudno dostępny i trudny do zauważenia- I zasada turystyczna "na gębę".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz