czwartek, 12 grudnia 2019

SAD na Dolnym Śląsku

Żaden inny region w Europie nie ma tylu drewnianych kościółków, co Śląsk. Do dziś zachowało się ok. 140 drewnianych świątyń stanowiących charakterystyczny element głównie architektury wiejskiej.


Drewniany kościółek z XVII w. znajduje się we Wrocławiu, w Parku Szczytnickim.

Modrzewiowy kościół św. Jana Nepomucena w Parku Szczytnickim powstał w XVI w. w Starym Koźlu . W ramach ochrony zabytków został z inicjatywy Theo Effenbergera przeniesiony w 1913 r. na obecne miejsce w Parku Szczytnickim. Był wówczas elementem Wystawy Sztuki Cmentarnej w ramach Wystawy Stulecia. Przeniesienie obiektu do Wrocławia stało się możliwe dzięki właścicielowi sanatorium przeciwgruźliczego z Görbersdorfu - Adolfowi Weickertowi, który całą operację dotował.

W sieci:


Jeden z największych drewnianych kościołów Śląska (też z XVII w.) stoi 40 km od Wrocławia w rejonie Doliny Baryczy, we wsi Trzebicko.

Atrakcją cieszącą się wielkim zainteresowaniem jest kościółek Wang w Karpaczu. Wybudowano go w XII w. w Norwegii. Do Karpacza został przywieziony w częściach i powtórnie złożony w 1842 r. Niedaleko Wałbrzycha zachowały się ludowe kościółki w Rybnicy Leśnej i Grzmiącej. Drewniane perełki Ziemi Kłodzkiej to barokowe świątynie Gór Bystrzyckich w Nowej Bystrzycy, Zalesiu i Kamieńczyku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz