poniedziałek, 11 lipca 2016

Polana

N49.30424 E22.57344

Cerkiew orientowana, umiejscowiona w centralnej części wsi, po północnej stronie drogi Czarna- Polańczyk. W niewielkiej odległości od cerkwi, po stronie południowej, na wysokości wejścia, wolnostojąca dzwonnica drewniana. Zespół cerkiewny otoczony starodrzewem. Wokół cmentarz przycerkiewny z kilkunastoma zachowanymi nagrobkami.

Cerkiew w Polanie - lipiec '2016
Cerkiew drewniana, dwudzielna (korpus nawowy przedłużony w wyniku przebudowy), z sanktuarium zamkniętym trójbocznie, konstrukcji zrębowej, z zakrystią zrębową, dobudowaną na słup od północy. Ściany sanktuarium i nawy zbieżne. Budynek na kamiennym podmurowaniu. Zwęgłowamia na zamek z krytym czopem, płaski, bez ostatków. W zachodniej elewacji para rysiów stanowiąca podparcie dachu pulpitowego ponad wejściem. Podwalina dębowa. Belki zrębu ścian z drewna iglastego. Statyka północnej i południowej ściany nawy wzmocniona trzema parami lisic. 

Cerkiew w Polanie - sierpień '2011
Wewnętrzne ściany budynku i stropy otynkowane (w 1937 roku). W miejscu przedłużenia korpusu nawowego, na wysokości oczepu, pozioma belka stężająca. Dachy konstrukcji krokwiowej. Nad nawą dwuspadowy, nad sanktuarium siodłowy pięciopołaciowy, o wspólnej kalenicy, z uskokiem wynikającym z węższego rozplanowania sanktuarium. Dach nad zakrystią pulpitowy, stanowiący przedłużenie połaci dachowej nad sanktuarium. Pulpitowy dach w elewacji zachodniej założony na poziomie okapu dachowego nawy. Na kalenicy ponad częścią nawową trzy ośmioboczne wieżyczki na sygnaturkę, z baniastymi hełmami (środkowa większa i wyższa), na których żelazne, kute krzyże. Wszystkie połacie dachowe pokryte blachą. Ściany pobite pionowym deskowaniem. Pierwotnie ponad podwaliną wąski daszek okapowy na ryglach. Portal wejściowy w zachodniej ścianie nawy prostokątny, ościeżowy, zaopatrzony w drzwi pełne, deskowe.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz