cerkiew bez prądu
Położona z dala zabudowań mieszkalnych, w odległości ok. 200 m na płn.-zach. od przejazdu kolejowego, na splantowanym, stromo opadającym zboczu zalesionego wzgórza. Otoczona kamiennym murem (zabezpieczającym przed osuwaniem się stoku), w obrębie którego liczne nagrobki zlokalizowane na stoku, nieco powyżej cerkwi. Od strony zach., na osi cerkwi, wolnostojąca dzwonnica, również usytuowana na stoku powyżej cerkwi.
Cerkiew drewniana, na podmurówce z kamienia łamanego, konstrukcji zrębowej, oszalowana deskami w pionie. Trójdzielna, o poszczególnych członach na rzucie zbliżonym do kwadratu. Sanktuarium zamknięte trójbocznie, z zakrystią od strony pd., nawa szersza, od zach. babiniec z krótkim przedsionkiem, równy szerokością sanktuarium. Okna prostokątne, zamknięte łukiem odcinkowym, w nawie potrójne.
Nawa oraz węższe sanktuarium i babiniec z przedsionkiem kryte dachem kalenicowym o jednakowej dla wszystkich pomieszczeń szerokości, od strony przedsionka przyczółkowo- naczółkowym, nad zamknięciem sanktuarium opadającym trzema połaciami. Wokół babińca z przedsionkiem i sanktuarium szerokie okapy podszalowane deskami. Cerkiew obiegają zdwojone, profilowane gzymsy, z których niższy z blaszanym, wąskim pulpitowym daszkiem okapowym. Nad sanktuarium i nawą ośmioboczne wieżyczki dużych rozmiarów z pseudolatarniami o cebulastych hełmach, nad babińcem duża, czworoboczna wieżyczka nakryta dachem namiotowym. Zakrystia kryta dachem trójspadowym. Połacie dachowe kryte blachą.
Nawa i babiniec jednoprzestrzenne. Sanktuarium wydzielone całkowicie ikonostasem. W babińcu i sanktuarium sufity deskowe, w nawie strop z fasetą. W babińcu nadwieszony chór muzyczny z wybrzuszonym parapetem o pełnej balustradzie. Na ścianach, sufitach i balustradzie chóru polichromia figuralna i ornamentalno-roślinna.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz