wtorek, 16 sierpnia 2011

Rzepedź

cerkiew  drewniana







Cerkiew orientowana, usytuowana w środkowej części wsi, w niewielkiej odległości od drogi wiejskiej (po jej stronie płn.), na terenie łagodnie opadającym w kierunku pd. i stromym zboczem w kierunku wschodnim. Teren cerkiewny wyznaczony kamiennym murem na rzucie zbliżonym do owalu. Po obu stronach muru relikty starodrzewia. W murze od strony zach. Na osi cerkwi, wolnostojąca drewniana dzwonnica. Powyżej cerkwi, za murem od str. płn. rozległy cmentarz.

Cerkiew na podmurówce z kamienia łamanego, drewniana, konstrukcji zrębowej, trójdzielna. Sanktuarium krótkie, na rzucie prostokąta zamknięte trójbocznie, z niewielką, prostokątną zakrystią od płn.

Nawa najobszerniejsza, na planie zbliżonym do kwadratu, poprzedzona prostokątnym, krótszym i węższym babińcem, na którego przedłużeniu niższy, krótki, prostokątny przedsionek konstrukcji słupowej. Bryła wydłużona, zwarta dzięki równej wysokości ścian sanktuarium, nawy i babińca. Ściany w całości pobite gontem, w ich górnej części profilowane, zdwojone gzymsy podokapowe.
Nad prezbiterium, nawą i babińcem wielospadowe dachy namiotowe o małym kącie nachylenia połaci, uskokowe z profilowanym gzymsem między połaciami, zwieńczone wysmukłymi hełmami cebulastymi ze ślepymi latarniami, cebulką i krzyżem. Przedsionek i zakrystia kryte dachami pulpitowymi. Okna prostokątne, zamknięte łukiem odcinkowym. Drzwi prostokątne. Nad wejściem z przedsionka do babińca ryty napis fundacyjny.

Wewnątrz w sanktuarium, nawie i babińcu ośmiopolowe kopuły na pendentywach. Sanktuarium wydzielone całkowicie ikonostasem. W babińcu nadwieszony chór muzyczny, z wybrzuszoną balustradą.

Ściany, kopuły, balustrada chóru muzycznego z polichromią figuralno-ornamentalną z 1896 r. (m. in. Na chórze muzycznym widok cerkwi w Rzepedzie przed przebudową w1896 r. i katedry gr.-kat. w Przemyślu).

Wyposażenie wnętrza współczesne cerkwi: architektoniczny ikonostas czterostrefowy, uzupełniony w 1896 r. przez autora polichromii Josipa Bukowczyka, obecnie zdekompletowany, trzy ołtarze boczne o charakterze barokowym- dwa przy ikonostasie, jeden w sanktuarium.<br />

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz