środa, 4 listopada 2020

Jabłeczna - monastyr prawosławny

 Kaplica Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny i Kaplica Świętego Ducha

 

Jabłeczna słynie w naszej okolicy z wyjątkowego monasteru, który zachował ciągłość prawosławia od XV w. Wzniesiony w otoczeniu malowniczych łąk i pomnikowych drzew nad rzeką Bug doskonale wkomponowuje się w piękno nadbużańskiej przyrody.



Drewniane kapliczki, które pełnią ważną rolę podczas czerwcowego święta znajdują się poza murami klasztoru. Podczas uroczystości ku czci patrona św. Onufrego Wielkiego o godz. 3.00 nad ranem, z cerkwi do kaplicy Św. Ducha na nadbużańskich błoniach rusza procesja, płomienie setek świec niesionych przez wiernych formują najpierw świetlisty szlak znaczący drogę procesji, a następnie migocący otacza drewnianą cerkwię Św. Ducha, w której biskup odprawia poranne nabożeństwo zwane jutrznią. Następne nabożeństwo odbywa się w kaplicy Zaśnięcia NMP.

 

 Kaplica Św. Ducha wzniesiona w 1908r., jest położona na wzgórku nad Bugiem, drewniana konstrukcji zrębowej, szalowana na ceglanej podmurówce, prostokątna z kwadratowym prezbiterium, jednoprzestrzenna. W elewacji frontowej znajdują się  szerokie wrota zamknięte odcinkowo. Dach niski namiotowy, z ośmioma półkolistymi kokosznikami, zwieńczony ośmioboczną wieżyczką z cebulastym hełmem z krzyżem. Wnętrze szalowane z rzeźbioną gołębicą św. Ducha w glorii. Ikonostas z pocz. XX w., z ikoną Niepokalane Poczęcie, znajduje się tam także krucyfiks procesyjny o charakterze barokowo-ludowym. Do kaplicy Św. Ducha prowadzi droga z parkingu przed murami klasztoru.

 


Kaplica pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny wzniesiona w 1908r. znajduje się na pagórku na północ od monasteru, usytuowana jest na osi głównej bramy, w lasku po przeciwnej stronie szosy, drewniana o konstrukcji zrębowej, oszalowana na ceglanej podmurówce, usytuowana na planie kwadratu. Posiada wysoki sześciopołaciowy dach kryty blachą, zwieńczony wieżyczką z cebulastym chełmem z krzyżem. W narożach cztery analogicznie mniejsze wieżyczki, pomiędzy którymi znajdują się trójkątne szczyty. W elewacjach bocznych prostokątne okna, od frontu szerokie wrota zamknięte koszowo z płycinami dekorowanymi krzyżami. Ikonostas z 1908r, wykonany w Moskwie, św. Sergiusz, św. Onufry, ikony XIX/XX w., krzyż ołtarzowy koniec XIX w. (źródło: „Katalog Zabytków Sztuki w Polsce”, Powiat Biała Podlaska, wyd. Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk Warszawa, 2006r.)


 

Warto zobaczyć w okolicy

 

Kodeń - Sanktuarium maryjne

Sławatycze – figury brodaczy

Krzywowólka – Mucharyniec

Romanów – Muzeum J. I. Kraszewskiego

Żeszczynka – drewniana dzwonnica i kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Polubicze Wiejskie I – drewniany kościół św. Jana Ewangelisty

Rozwadówka – drewniany kościół św. Mikołaja

Rossosz – drewniany kościół św. Stanisława



Tekst: http://drewniana-architektura.bialapodlaska.pl/

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz