piątek, 4 maja 2012

Haczów - UNESCO

Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła – gotycki drewniany kościół usytuowany w miejscowości Haczów pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła, znajdujący się wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Kościół w Haczowie jest największym gotyckim drewnianym kościołem w Europie i jednocześnie najstarszym kościołem drewnianym konstrukcji zrębowej w Polsce.


[EN] Church of the Blessed Virgin Mary and Archangel Michael (Haczow) has original Gothic polychrome decoration from the late 15th century, although the building has been dated to the previous century. At the beginning of the 17th century the church was enclosed by an earthen defensive rampart. The Church of St Peter and St Paul was built in 1789 from a donation. The furniture was designed in Baroque style but was substantially altered in 1836. In 1846 the Stations of the Cross were installed in the external arcade. There were more renovations later, but the form and decorations have been kept.


Niewątpliwie ładny kościół. Być może wnętrze prezentuje się bardziej "unikatowo". Nie dane mi było zwiedzić w środku, gdyż już zmierzchało. Zewnętrze oceniam na maksymalnie 4 gwiazdki, a i to tylko dlatego, że doceniło go UNESCO. W okolicy aż roi się od dużo piękniejszych kościołów i cerkwi. No - ale nie mnie oceniać:)

================================



Jest to drewniany gotycki kościół o konstrukcji zrębowej, zbudowany pod koniec XIV wieku (najprawdopodobniej w 1388 r.), rozbudowany w 1624 r. (budowa 25 metrowej wieży izbicowej niezależnej od kościoła, wieżyczki na sygnaturkę, sobót, wykonanie kolistych otworów okiennych w nawie, budowa ziemnego wału obronnego), i w latach 1784-1789 (m.in. powiększenie zakrystii, budowa nowych sobót). Wnętrze zdobi unikatowa polichromia figuralna z 1494 (najprawdopodobniej najstarsza polichromia tego typu w Europie, stanowi też największy XV- wieczny zbiór malowideł figuralnych w Polsce), oraz późniejsza z ok. 1864 roku. W roku 1999 została ukończona konserwacja gotyckich desek stropowych prowadzona przez mgr Barbarę Czajkowską-Palusińską i mgr Sławomira Stępnia, a w roku 2000 ukończono aranżację konserwatorską stropu w nawie Kościoła wg projektu prof Gadomskiego i dr Korneckiego.

Uzasadnienie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
- najstarszy, największy i najlepiej zachowany gotycki kościół drewniany konstrukcji zrębowej w Europie, praktycznie nie zmieniony pod względem konstrukcyjnym, z bogatym wystrojem malarskim i rzeźbiarskim; czytelne nawarstwienia form architektonicznych i dekoracyjnych od XV do XIX w. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz