Pierwotnie w tym miejscu, w 1490 r. znajdował się przytułek dla starców. W 1495 r. z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego kardynała Fryderyka Jagiellończyka obok niego wybudowano drewniany kościół. Świątynia służyła wiernym przez 140 lat. Strawił ją pożar w roku 1665. W jej miejscu w 1666 r., bez dokumentu erekcyjnego mieszkańcy Łasku wybudowali drugi kościół, pod nadzorem budowlanym ks. Macieja Szklarskiego, kanonika łaskiego.
Dzięki hojności dziedziczki pobliskiego Karszewa wystrój świątyni wzbogacił się o wyposażenie zdobione muszelkami. Po zakończeniu II wojny światowej, 8 sierpnia 1946 kościół został przejęty przez Polski Okręgowy Urząd Likwidacyjny i przekazany parafii katolickiej. Parafia ewangelicka nie zgodziła się z tym postanowieniem i złożyła sprawę do sądu. Rozwiązaniem problemu było podpisanie 2 listopada 1950 r. porozumienia pomiędzy parafiami katolicką i ewangelicką (była to pierwsza współpraca ekumeniczna), na mocy której parafia ewangelicka mogła odprawiać swoje msze w ostatnią niedzielę miesiąca. Pomimo zawarcia ugody prawie wcale nie były odprawiane msze, ze względu na zły stan techniczny kościoła.
2 stycznia 1989 r. dzięki staraniom proboszcza kolegiaty w Łasku, ks. kan. Henryka Koźmińskiego została założona księga wieczysta, według której właścicielem kościoła pw. Ducha Świętego jest parafia rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i Św. Michała Archanioła w Łasku.
Aby ratować od całkowitego zniszczenia bezcenny zabytek architektury sakralnej w latach 1989-1990 zawiązał się Społeczny Komitet Odnowy zabytkowego kościoła. Już na wstępie przeprowadzonych prac odkrywkowych stwierdzono zniszczenie świątyni w 75 %. Prace remontowe trwały kilka lat, pod ścisłym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Sieradzu. Obecnie użytkownikiem kościoła pw. Ducha Świętego jest Parafia Wojskowa w Łasku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz