Nadal używany kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła pochodzi z XVI wieku, przebudowany w XIX stuleciu. Okna tylko od strony południowej. Nawę i prezbiterium nakrywa stromy dach nad starszą częścią kościoła wsparty na więźbie storczykowej typu gotyckiego. W dachu sygnaturka z latarnią zwieńczona stożkowym daszkiem.
Zwieńczenia obramień okien w prezbiterium i w starszej części nawy mają wykroje zwielokrotnionych, spłaszczonych łuków tzw. oślich grzbietów. Podobny wykrój ma nadproże portalu w wejściu do zakrystii.
W latach 60. XX wieku w prezbiterium kościoła odkryto polichromowaną dekorację pochodzącą z XVI wieku. W prezbiterium polichromia fundowana prawdopodobnie przez Mikołaja Gładysza i jego żonę Elżbietę z Jordanów. Na stropie prezbiterium ornamentalne wzory patronowe, na ścianach - cykl 29 scen z Życia i Męki Chrystusa, Sąd Ostateczny, apostołowie (dwie z nich - święci Piotr i Paweł - mają nadnaturalne rozmiary) oraz klęczące postacie fundatorów (z herbami Gryf i Trąby).
Na ścianie bocznej nad drzwiami znajduje się scena ścięcia św. Jana Chrzciciela. W ołtarzu głównym obraz św. Andrzeja Ap. z XVIII w. oraz cenny zabytkowy późnorenesansowy obraz NMP Wspomożenia Wiernych z Dzieciątkiem odkryty spod przemalówek w 1967 roku. W zwieńczeniu lewego ołtarza - obraz św. Małgorzaty z połowy XVIII w. Ambona pochodzi z XVIII w., a chrzcielnica i kropielnica z XVI w. Parafia Polna istniała już w 1373 roku. Kościół w ostatnim okresie gruntownie odremontowany.
Kościół w Polnej znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.
W Polnej 1892 pracował jako neoprezbiter ks. Jan Balicki, który w 2002 został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_św._Andrzeja_Apostoła_w_Polnej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz