piątek, 14 września 2018

Kostomłoty - jedyna parafia neounicka

Drewniana cerkiew św. Nikity z 1631 r., odnowiona i rozbudowana w poł. XIX w., urzeka bogato dekorowanym wnętrzem z eklektycznym ikonostasem kryjącym starsze ikony z XVII-XVIII w. Za najcenniejszą uchodzi, datowana na rok erygowania cerkwi, ikona św. Nikity, przedstawiająca wizerunek patrona oraz 14 miniaturowych scen z życia tego wczesnochrześcijańskiego męczennika. Przy cerkwi zachowała się stara drewniana plebania oraz współczesna kapliczka, nawiązująca architekturą i wystrojem do zabytkowego zespołu.



Cerkiew w Kostomłotach jest jedyną w Polsce świątynią neounicką - obrządku bizantyjsko-słowiańskiego, rozwijanego od lat dwudziestych XX w., kiedy to na polskich ziemiach próbowano wskrzesić kościół unicki, zlikwidowany przez carat w 1875 r. Od 1998 roku Kostomłoty są sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich – unitów, którzy ponieśli śmierć w obronie wiary w roku 1874. To popularne miejsce pielgrzymkowe odwiedza rocznie kilkadziesiąt tysięcy wiernych i turystów.

 

  Kostomłocką cerkiew św. Nikity wybudowano w 1631 roku. Patronuje jej męczennik – Nicetas, który oddał życie za Chrystusa w 370r. To niewielka budowla, z przedsionkiem nad którym wznosi się niewysoka wieża z cebulastym hełmem. Wewnątrz ozdobiona jest piękną polichromią, licznymi ludowymi dekoracjami oraz ikonami. Ściany oraz sufit upiększają malowidła o motywach roślinnych i geometrycznych. Dwurzędowy dziewięcioosiowy w dolnej i siedmnioosiowy w górnej kondygnacji ikonostas elektyczny zwieńczony ikoną Zaśnięcia Matki Boskiej o elementach neoruskich i neoklasycystycznych zawiera wyjątkowe XIX w. ikony. Najcenniejsza znajduje się po prawej stronie przed ikonostasem i przedstawia sceny z życia patrona cerkwi św. Nikity, Matki Boskiej Ilińskiej i Chrystusa Pankratora na złotym tle. Oprócz tego zobaczymy tu także wschodnią darochranitielnicę, elenktyczną monstrancję, korony ślubne, haftowany jedwabiem na aksamicie całun – płaszczenicę Chrystusa Zmartwychwstałego, krzyże i księgi liturgiczne.

 

  Cerkiew od 1998r. stanowi Sanktuarium Unitów Podlaskich, w jej wnętrzu oprócz ikony Błogosławionych Męczenników Podlaskich zostały złożone ich relikwie.

 

  W sąsiedztwie cerkwi wznosi się zabytkowa plebania, niewielka współczesna kapliczka,  oraz kiosk z dewocjonaliami.


Parafia Kostomłoty jest miejscem odwiedzanym przez turystów i pielgrzymów, sławnym ośrodkiem rekolekcyjnym z niewielką bazą noclegową.

 

Warto zobaczyć w okolicy

 

Kostomłoty - drewniana cerkiew prawosławna św. Serafima z Sarowa

Dobratycze - cerkiew prawosławna pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego

Zastawek - mizar tatarski

Kobylany – Prochownia Twierdzy Brzeskiej, Fort Twierdzy Brzeskiej

Lebiedziew – jeden z fortów zewnętrznego pierścienia Twierdzy Brzeskiej

Terespol – drewniana kaplica na cmentarzu





W sieci:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz